Střípky z historie menopauzy

V historii byla menopauza považována za smrtelnou nemoc

Někdy po roce 1700 se začínají objevovat první zmínky o menopauze. Mluví se o ní jako o smrtelné nemoci. Ale nemůžeme se tomu divit. Pokud žena pocítila první příznaky menopauzy, tak ještě nevěděla pravou příčinu. Příznaky se mohly zhoršovat a zhoršovat, takže se ženy opravdu mohly domnívat, že je to smrtelná nemoc.

Je velmi časté, že ženy se začnou zajímat o menopauzu až v období, kdy se jim objeví první příznaky. Pokud se objeví tyto příznaky dříve a třeba ty méně známější, tak ženu nemusí ani napadnout, že se jedná o menopauzu. Takže se stává i v dnešní době, že ženu napadají jiné nemoci, než se dobere toho, že jde o menopauzu.

 

Přírodní léčba menopauzy v Gruzii

Samozřejmě že i dnes jsou ženy vděčné za jakoukoliv léčbu, která jim uleví od potíží spojené s přechodem. Ale co si musely kdysi vytrpět ženy v Gruzii ? Samozřejmě, že ženy důvěřovaly lékařům, tak uposlechly jejich šílených rad. Aby se zbavily příznaků, tak od lékařů dostaly naordinováno, aby si nechaly na genitálie nasadit pijavice. Chtěli vzkřísit menstruaci zpět, tak ji povzbuzovaly aplikací hemeroidů. Uff, no nic příjemného, ale hlavně ani účinného, bohužel.

 

Léčba 19. století

v 19. století se už něco tradovalo o ženském přechodu. O menopauze se už tušilo více a v literatuře jsou ženy popisovány jako bytosti egoistické, ošklivé, s knírem a drsným hlasem. V polovině 19. století známý gynekolog prováděl ženskou obřízku na pacientkách. Důvodem byla onemocnění různého typu. Jsou známy i případy, kdy prováděl ženskou obřízku ženám po padesátce, které měly pocit bušení srdce, návaly horka či problémy se spánkem. Takže i takto se léčila menopauza a její příznaky.

 

Jednoduchá léčba, kterou byste nechtěly zažít

Postupem času se menopauza diagnostikovala. Stejně tak jako hysterie, nymfomanie, kleptomanie. Kolem roku 1900 už se používaly různé lázně, často z hořčice. Další terapií byla elektrická terapie či ledové střiky. Používali se různé lektvary z filtrované šťávy vaječníku morčat, opia.

 

Estrogen jako lék

V roce 1966 Dr Robert Wilson vydal knihu, ve které se zabývá ženami v přechodu. Nazývá je v té publikaci  různě nelichotivě, ale hlavně už poukazuje na to, že denní dávka estrogenu může vše napravit.

 

80. a 90. léta

V 80. letech už pojem menopauza je pro všechny známější. V USA se dělal průzkum příznaků menopauzy mezi 45-55 rokem. Výsledkem bylo, že na příznaky menopauzy si stěžovaly spíše mladší ženy, než ty, kterých se menopauza týkala. Což poukazovalo na to, že je to dáno větším povědomím o příznacích menopauzy mezi mladšími ženami.

V 90. letech se zjišťuje, že různé etické skupiny menopauzu prožívají jinak intenzivně. A objevuje se i známá skutečnost, že Asiatky prožívají menopauzu bez potíží, protože konzumují mnoho potravin s přírodním estrogenem.

 

Zmínka v literatuře

Moc zmínek o menopauze se v literatuře neobjevovalo, Virginia Woolfová byla výjimka, která byla menopauzou fascinována a psala o ní.