Padání vlasů u žen – příčiny a léčba

Padání vlasů u žen

Padání vlasů většinou máme spojené především s mužským plešatěním. Ale i my ženy můžeme tento nepříjemný problém zažít na vlastní kůži. Je velmi pravděpodobné, že každá žena se setká s padáním vlasů během života, protože těch příčin padání vlasů u žen  je opravdu široká škála.

Obecně u padání vlasů rozlišujeme trvalé a dočasné padání vlasů. Trvalé se označují většinou právě ty mužské případy plešatění. Samozřejmě jsou případy i padání vlasů u žen, kdy je to následkem nějaké nemoci, zvláštní indispozice a jsou také trvalé. Ale dobrá zpráva je, že pro nás ženy je to především dočasný a řešitelný problém.

Typy vypadávání vlasů

 

Androgenní alopecie

Androgenní alopecie je nejčastější forma padání vlasů u žen. Právě tato forma se objevuje v době přechodu ženy a je způsobena hormonální nerovnováhou. Nazývá se také jako ženská vzorová plešatost a typické pro ní je, že jsou vlasy celkově ztenčené a může to zajít až tak daleko, že dochází k plešatění na koruně vlasů.

Telogen effluvium

Tento typ padání vlasů je způsoben nějakým velkým stresem či traumatem nebo životní změnou. Stejně tak jako to může být způsobeno ztrátou blízkého člověka, tak příčinou může být i narození dítěte. Příčinou je také podvýživa, dlouhodobý stres. Tento stav člověka způsobí, že životnost vlasu se zkrátí a vlas přechází do té klidové fáze, kdy po 6 až 36 týdnech vypadávají. Typické pro toto vypadávání vlasů tedy je, že se objeví nejdříve 6 týdnů po začínající stresové události. Pro toto vypadávání vlasů je typické vypadávání vlasů jako chomáče.

Alopecia areata

To je onemocnění růstu vlasů, za kterým stojí nějaké autoimunní onemocnění. Padání vlasů se projevuje tak, že vznikají lokální místa, skvrny, odkud vlasy vypadnou. Důležitým příznakem právě tohoto konkrétního onemocnění je, že vlasy vypadávají po celém těle, nejen na hlavě.

Trichotilománie

Trichotilománie je obsesivně-kompulzivní poruchu, kdy si člověk vytrhává vlasy z hlavy. Nejčastějí totuto nemocí trpí mladé dívky v pubertálním věku. Ale stává se, že se tento typ padání vlasů objeví u žen, které trpí úzkostí v době menopauzy.

Trakční alopécie

Tento typ padání vlasů způsobují těsné účesy, kdy vlasy jsou vytahovány z folikulů. Jsou to různé vyčesané culíky a podobné formy účesů. S tím souvisí také péče o vlasy. Vyhněte se horkému vzduchu, kdy vlasy fénujete horkem, ale zkuste tu teplotu regulovat. Omezte žehlení vlasů.

Pár čísel o vlasech

Vlas může růst až o 1 cm za měsíc. Průměrně má člověk 100 000 vlasů. Průměrně vlasy rostou na hlavě 2-6 let.

Průměrně má člověk 100 000 vlasů. Vlasy jsou tvořeny převážně z keratinu. Keratin je druh proteinu, který se objevuje i na nehtech, na kůži. Pod povrchem pokožky na hlavě je vlasový folikul a vlas, který se nachází nad povrchem už je vlastně odumřelá část.

Život našich vlasů je následující. Průměrně vlasy rostou na hlavě 2-6 let, potom na několik týdnů, většinou 3 měsíce, přestávají růst a následně vypadávají. Běžně člověku vypadne 50-100 vlasů. To je množství vlasů, kdy není třeba panikařit.

Co způsobuje padání vlasů u žen v menopauze ?

Kdy se projevuje nejčastěji padání vlasů u žen ? Právě v období hormonálních změn tento problém pocítí až na výjimky každá žena. A období nejnáročnější na hormonální změny je těhotenství a období menopauzy. Tato dvě období jsou hormonálním změnám vystavena nejsilněji a kromě jiných příznaků se projevuje právě padáním vlasů u žen.

V období perimenopauzy ženě může vypadávat mnohem větší množství vlasů, než je běžné. Naštěstí na rozdíl od mužů nám ženám nevypadávají vlasy ,tak že máme holá místa na hlavě a tvoří se pleš, ale vlasy řídnou. Samozřejmě existují i takové případy, kdy žena na některých místech plešatí nebo se jí dělají kouty, ale je to spíše výjimečné.

Příznaky padání vlasů u žen

 • Vlasy odpadávají při mytí
 • Vlasy zůstávají na hřebeni
 • Pokožka na hlavě je začervenalá
 • Pokožka na hlavě svědí

Příčiny padání vlasů u žen

 

Hormonální příčina

Hormonální kolísání či hormonální změny mohou za vypadávání vlasů u žen. Zase za to může ten všeobecně známý estrogen. Ale ještě je tady jeden hormon, který má vliv na vypadávání vlasů. Je to androgen, který se právě zvyšuje s poklesem estrogenu. Tento androgen přinutí vlasový folikul, aby se rychleji dostal do té klidové fáze, kdy už neroste a vypadává.

Pokud zaznamenáváte nadměrné padání vlasů, tak zkuste popřemýšlet nad příčinami. Nemáte zrovna nějaké citově vypjaté období? Nejste mnohem více ve stresu? Nezměnila jste vlasovou kosmetiku? Bohužel pravou příčinu jen tak rychle neodhalíte, protože jich je opravdu požehnaně. Můžeme je rozdělit podl e charakteru do tří skupin.

Jíné příčiny padání vlasů  u žen než jsou hormonální

Další příčiny, kdy vypadávají vlasy u žen můžeme rozdělit podle charakteru do tří skupin.

Psychické příčiny, příčiny životního stylu, zdravotní problémy jako příčina.

Psychické příčiny

 • Poruchy stravování
 • Emocionální stres
 • Úzkost
 • Traumatická událost
 • Deprese

Životní styl

 • Nedostatek vitamínu D
 • Nadbytek vitamínu A
 • Nedostatek bílkovi
 • Nedostatek železa

Zdravotní problémy a stav

 • Těhotenství
 • Poruchy štítné žlázy
 • Anémie
 • Problémy hypofýzy
 • Spála
 • Vedlejší účinek léků

Léčba vypadávání vlasů u žen

 

Změna životního stylu

Zdravým stravováním, pohybem, doplnění vitamínu- to vše bude pro vaše tělo jen pozitivní změna a podpoří vaše vlasy a jejich růst. Pokud kouříte, tak samozejmě jen podporujete vpadávání vlasů.

 

Zkontrolujte vlasovou kosmetiku