Menopauza – v kolika letech ?

V kolika letech začíná menopauza ?

Oficiálně budete muset dokončit 12 měsíců v kuse bez menstruace, aby byla vaše menopauza či doba klimateria u vás potvrzena. Samozřejmě , že vy sama a vaše intuice asi už budete tušit nějaký čas předtím, že se TO blíží. Pokud chodíte na pravidelné kontroly ke gynekologovi, tak se připravte na to, že od jistého věku začne lékař vyzvídat, jestli se to už neblíží, jestli už nemáte nějaké příznaky.

Vzorec pro výpočet menopauzy

Můžeme dopředu předvídat, v kolika letech nastane naše menopauza?

Bylo by skvělé, kdyby existoval nějaký vzoreček : první menstruace + X let = začátek menopauzy. Bohužel, žáden takový jasný predikovatelný začátek naší premenstruace si na žádné kalkulačce nevypočítáme.

I kdyby fungovala nějaká taková formulka, která by nám začátek naší menopauzy vypočítala, tak k čemu by to bylo? Zařídily bychom se jinak? Není ani tak důležité v kolika letech naše menopauza příjde ( krom případů, že příjde opravdu brzo brzičko, kdy ani příručky s ní nepočítají), ale to podstatnější je, jak jsme na ni připravené.

Faktory, které příchod menopauzy ovlivňují

Průměrný věk menopauzy začíná kolem 51 roku. To, jestli příjde dříve či později ovlivní několik faktorů.

  • Věk matky-  v kolika letech menopauza začla u ní
  • Kouření
  • Mateřství
  • Etnikum
  • Strava
  • Zdravotní komplikace

Věk matky, to v kolika letech začla kdy jí začla menopauza, vám taky může být dobrou nápovědou, kdy příjde ta vaše. Menopauza je silně ovlivněna genetikou, takže má smysl se poohlídnout v rodině, jak to probíhalo u vaší maminky, starší sestry atd. Věk matky a její menopauzy je opravdu klíčový faktor, ale není to pravidlem. Geny ze strany matky je jen půlka vaších, takže to určitě není jednoznačné. A když tenhle faktor fungoval u vašich kamarádek, nikterak na to nejde spoléhat, že to tak bude i u vás. Určitě existují další faktory, které to ovlivnují.

Tak například kouření. Kouření je opravdu silný faktor, který negativně ovlivňuje naše vaječníky.  Z různých studií je prokázáno, že pokud žena kouří a její matka ne, tak dosáhne menopauzy dříve než matka a naopak. To jsou ale jen studie a statistiky a přesný opak může být pravdou. Určitě znáte v okolí nějakou ženu, která je pravidelná kuřačka a narozdíl od vás, která jste žila zdravějším životním stylem, tak  ji menopauza zastihla později.

A co mateřství? Má na menopauzu vliv? Uvádí se v několik zdrojích, že menopauza přichází později u žen, které měly více dětí a především u těch, které měly děti v pozdějším věku.

Co může menopauzu urychlit, tak to je nezdravá strava. Nezdravě hubené ženy a ženy se špatnými stravovacími návyky jsou náchylnější k tomu, že se u nich menopauza objeví dříve.

Ale máme tady ještě faktory etnika či například zdravotní komplikace.  Věděli jste, že hispanské a afro-americké ženy dosáhnou na menopauzu dříve, než průměrná běloška ? Čínské a japonské ženy naopak později. Rychleji se menopauza může přiblížit následkem chemoterapie či operace vaječníků.

AMH hladina napoví

Když se na problematiku plodnosti či menopauzy podívají odborníci, tak se snaží orientovat pomocí anti-mullerian hormonu, nebo AMH. Z krve zjistí určité hodnoty tohoto hormonu, které vypovídají o tom, v jaké fázi plodnosti se právě nacházíte.

Neptejte se, kdy, ale jak!

To zásadní, co si musíte uvědomit je, že není důležité, kdy přesně vás menopauza potká, ale jak jste na to připravené. Jak to nelehké období příjmete. To je právě ten zásadní faktor, který ovlivní to, jak celá tato fáze vašeho života bude probíhat.

Fakt, že s ní počítáte, že o její existenci víte a že ji přijímáte, to je něco, co vám může velmi pomoci. Znalosti o období menopauzy vám usnadní se lépe na ní připravit a lépe ji zvládnout.

Když dopředu budete mít povědomí  o příznacích (návaly horka, noční pocení, vaginální suchost, výkyvy náladztráta libida, atd.), tak nebudete tolik zaskočené, až to bude aktuální. Nevyděsí vás, že se jedná o nějaké zdravotní problémy, kterým mylně přisoudíte příznaky. Naopak, budete vědět, že je to blížící se menopauza a že si jde každá její fáze v mnohém ulehčit.

O to, jaký bude mít průběh, rozhodne váš přístup. Vy sama můžete změnit mnohé.