5 faktů o menopauze, které potřebujete znát

Společné pro všechny ženy je to, že každá z nás dospěje k menopauze. Ale rozdílné jsou příznaky a jejich intenzita, jakými budeme trpět. Odlišný je také věk, kdy žena přejde do přechodu. Pro jednu to může být po padesátce, ale některé to čeká již dříve. Symptomy se mohou nenápadně plížit a plynule přejdou do menopauzy, nebo můžou s námi šíleně mávat. Co potřebuji vědět o menopauze?

 

1.Informace a rozhodnutí ovlivní váš přestup do období menopauzy

V počátcích to nejlepší, co můžete udělat, je informovat se. Kdy a jak nás potká menopauza, ovlivnit nemůžeme z hlediska některých faktorů. Těmi faktory jsou genetika, doba vaší první menstruace, zdravotní stav, etnikum.

Ale jeden důležitý faktor, který ovlivnit můžete, tak to je životní styl. Žijete zdravě? Jste stále ve stresu? Kouříte? To jsou ty věci, které změnit můžete a máte nad nimi pevnou ruku. No tak možná pevnou ne, ale je to zkrátka na vás.

Existuje i stinná stránka vašich rozhodnutí, které zapříčinní urychlený vstup do menopauzy. Tato rozhodnutí nepatří k těm dobrovolným, jste tím spíše donucena okolnostmi a zdravotním stavem. Tím rozhodnutím je, podrobit se gynekologické operaci, která zapřičinní menopauzu. Stejně tak jiné léčebné procedury ovlivní to, že menopauza se objeví dříve.

 

2. Menopauza vás vystraší, že jste se pomátla

Pokud se pomalu začnou do vašeho života vkrádat příznaky menopauzy, tak někdy žena může začít sama o sobě pochybovat. Hormonální změny dokáží nadělat neplechu. Symptomy menopauzy vám začnou znepříjemňovat soukromý i pracovní život. V noci můžete mít problémy se spánkem, přes den se objevují návaly horka a jste nevyspané. Začnete být roztržité a zapomnětlivé. To všechno se pomalu nabaluje a vy máte pocit, že blázníte.

Ale nebojte se, to je ten nejhorší scénař. I zde zdůrazníme, že je důležitá informovanost. Je podstatné vědět, jak s těmi příznaky zatočit, nebo alespoň je zmírnit.

 

3. Nemusíte trpět příznaky menopauzy

Ano, menopauza je přirozená věc, která potká každou ženu, ale to nemusí platit pro příznaky menopauzy. Příznaky nemusí trpět každá žena. Některá má to štěstí, že ji to úplně mine. A ty ženy, které trpí symptomy menopauzy, tak je mohou určitým způsobem a do určité míry ovlivnit.

Existuje široká škála bylinek, přípravků, potravin, které příznaky zmírní. Stejně tak vám může pomoct změna životního stylu, alternativní medicína.

 

4.Všechny přírodní příznaky menopauzy netrvají věčně!

 

Perimenopauza je takový posel menopauzy. Může se objevit 2-10 let před menopauzou. Už během perimenopauzy hormon kolísají a symptomy se už pomalu objevují.  Během menopauzy příznaky stále mohou pokračovat. Můžou vás obtěžovat jiné příznaky než na začátku a po té zase pomalu mizí. Období, kdy příznaky mizí se nazývá postmenopauza.

 

5.Menopauza může být pozitivní zkušenost

Zní to neuvěřitelně, ale znáte to rčení: “Vše zlé je k něčemu dobré.” Tak u menopauzy to může znamenat něco obdobného. Přece jen je to další životní etapa a všechny ty nepříjemnosti, které vás potkají, vás také mohou nasměrovat k něčemu jinému. Menopauza vás může donutit změnit životní styl. Třeba vás přivede ke sportu, kterému jste nikdy nehodlovaly. 

Nikdy se za menopauzu nestyďte!

Nemusí to být to nejpříjemnější životní období, ale nejste na to samy. Mluvte o tom se svými blízkými, s lékaři. Začněte s přírodními doplňky, s bylinkami, které vám budou dělat dobře a pomohou vám najít zase stabilitu a jistotu. Nevrhejte se hned do léků či dokonce hormonální substituční léčby.