4 fáze menopauzy

Existují 4 fáze menopauzy:

Stejně jako těhotenství má svůj 1. trimestr, 2. trimestr, 3. trimestr, tak menopauza má také své fáze.

  1. Předčasná menopauza
  2. Premenopauza
  3. Perimenopauza
  4. Postmenopauza

Předčasná menopauza

O předčasné menopauze se bavíme, když žena před čtyřicítkou dosáhne menopauzy. Ztráta estrogenu může přijít velmi časně. Jsou známy případy, kdy předčasná menopauza postihne i dvacetileté ženy. Je to opravdu vyjímečná situace většinou spojená s jinými zdravotními problémy. Důvodem může být  infekce vaječníků, autoimunitní onemocnění či genetika.

Premenopauza

Premenopauza je první etapa menopauzy. Je to vlastně reprodukční období ženy. Od začátku menstruace po počátek menopauzy. Toto období nazýváme premenopauza. Takže začátek tohoto období lze určit podle první menstruace.

V tomto období, žena nezaznamenává žádné symptomy menopauzy. Protože menstruuje, tak jediný nepříjemný syndrom, který je přítomem je PMS – premenstruační syndrom.

Perimenopauza

Uvádí se, že 3-5 let před menopauzou nastává období perimenopauzy. Je to tedy fáze předcházející menopauze, která se objevuje po 45 roce věku.

Perimenopauza je rozhodně nejvýraznější fáze menopauzy a přesto je tento pojem pro mnohé ženy nejasný.

Hormonální hladina, kterou vám lékař může zjsitit z krve, vám dá informaci, zda se období perimenopauzy blíží nebo je ještě čas. V období perimenopauzy ženy trpí příznaky, které jim komplikují život.

Perimenopauza příznaky:

I v tomto období je možnost otěhotnění. A co pomůže v této fazi všechny tyto příznaky zklidnit? Je to změna životního stylu, která se týká zdravé výživy, pohybu, cvičení. Existují i různé podpůrné přípravky,ať už přírodního charakteru nebo hormonálního.

Postmenopauza

Postmenopauza je období po konci menopauzy. To znamení po 12 měsících, kdy se nedostavila menstruace, což je začátek menopauzy, tak od tohoto bodu do konce života je žena v postmenopauze. Období těsně před menopauzou je zase označeno jako perimenopauza.

Postmenopauza je čtvrté a poslední stadium menopauzy.

V tomto období by se každá žena měla nechat testovat na screeningový test hustoty kostí. Tento test pomůže určithladinu vápníku v kostech a předejít tak osteoporóze.

A jak je to v tomto období s příznaky menopauzy? Hodně žen si myslí, že nejvíce negativních příznaků se objevuje právě v tomto období, ale pravdou je, že je to v období perimenopauzou.

Ale je to asi ta příjemnější z fází menopauzy. Ženy už mají pocit, že příznaky a nepříjemné pocity vymizely a že je mají plně pod kontrolou. Samozejmě jsou příznaky, které v tomto období ještě přetrvávají. Jsou to návaly horka a suchost pochvy.