Návaly horka jako příznak menopauzy
Návaly horka je asi ten nejznámější příznak menopauzy. S tímto příznakem se každá druhá žena setká již v perimenopauze. Po menopauze se to bude týkat už 3 žen ze 4. A tyto ženy se s návaly jako příznakem menopauzy budou vyrovnávat od půl roku do několika let. Výjimkou není ani 15 let.
Návaly horka a noční pocení mají mnoho společného. Je to taková denní obdoba nočního pocení. Příznaky a spouštěče těchto dvou příznaků menopauzy jsou velmi podobné.
Příčiny návalů horka
Návaly horka jsou reakcí na hormonální výkyvy, které naše tělo zažívá. Příčinou je měnící se hladina estrogenu. Estrogen má vliv na část mozku, která je zodpovědná za teplotní regulaci těla. A právě snížení estrogenu vyšle signál do mozku, že se tělo ženy přehřívá a naše tělo zareaguje návaly horka.
Další příčinou návalů horka může být jiný zdravotní stav či léky, které návaly horka způsobují. Pokud se návaly objeví jako první příznak menopauzy, tak je třeba vyloučit jiné zdravotní komplikace a poradit se s lékařem. Jinými zdravotními komplikacemi máme na mysli například cukrovku, panickou poruchu, nemoc štítné žlázy atd.
Jaké jsou vaše spouštěče návalů horka?
V první řadě je důležité si uvědomit, co návaly horka spustí. Tím, že tyto spouštěče návalů budete dobře znát, tím je snazší s nimi bojovat. Snížit jejich četnost, omezit jejich sílu a časem je eliminovat úplně. Snažte se vašemu tělu naslouchat a buďte citlivé k vnějšímu okolí, které na vás působí.
Níže jsou uvedeny příklady základních spouštěčů návalů horka pro vaši představu. Určitě najdete další a další. Pokud je identifikujete a samy dopředu víte, kde na vás můžou vybafnout, kde se s němi v běžné rutinně potkáte, tím lépe na ně zareagujete či dokonce máte možnost se jim vyhnout úplně.
- teplé počasí
- sauna
- vzduchové ohřívače
- krby
- fény
- horké nápoje
- kořeněné jídla, chilli
- nadmíra cukru
- nadmíra alkoholu
- kofein
- hedvábí či syntetické látky
- tabletky na hubnutí
Jak předvídat spouštěče návalů horka
Dejme tomu, že už víte, co je váš nejčastější spouštěč a započne vaše návaly horka. Abyste návaly horka zmírnily či omezily, tak je třeba v běžném denním programu nad věcmi přemýšlet a trochu se přizpůsobit. Časem si tyto různé činnosti přisvojíte a budete je dělat automaticky.
Například víte, že spouštěčem je hedvábí či syntetická látka, tak do svého šatníků zařadíte kousky, které jsou z bavlny. Dopředu přemýšlejte, kde se budete pohybovat a jaká je tam asi teplota a mějte po ruce studené nápoje, kterými se zchladíte. Všeobecně situaci s horkem vám pomůže zvládnout nějaký ventilátor, chladná či klimatizovaná místnost. Například v letním horkem dnu využijte po cestě nějaké místa, kde se můžete zchladit. Pokud váháte, či danou trasu jet autobusem nebo metrem, tak samozřejmě metro vítězí. Je tam příjemný chlad a návaly horka chlad zažehná. Za velmi účinné je považována studená sprcha před spaním. Pokud si ze studené sprchy uděláte rituál, vaše tělo se bude s návaly horka mnohem lépe vyrovnávat.
Určitě se vyhněte velmi uzavřenému neprodyšnému oblečení. Třeba rolák, který vás může škrtit u krku. Bude mnohem příjemnější se oblékat do volnějšího oblečení. Oblékat se do vrstev oblečení, které v případě potřeby rychle odložíte. Vyhněte se syntetickému oblečení a vlně. Čistá bavlna, hedvábí, to budou pro vás mnohem lepší, příjemnější materiály.
Mějte po ruce vždy láhev s chladnou vodou. Tekutiny jsou pro vás důležité, ale také vám skvěle poslouží pro ochlazení. Nejúčinněji se ochladíte přiložením studené vody, studeného kapesníku na zátylek.
Jak se návalů horka zbavit ?
Mávnutím proutku se nejde návalů horka zbavit ze dne na den. Je důležité se snažit co nejvíce vyhnout situacím, které by je spustilo a situacím, které jsou návalům horka nakloněny. Pokud máte o těchto situacích povědomí, či dokonce prožitou negativní zkušenost, tak se jim snažte vyhnout.
Cílem je odhadnout, kdy vás návaly horka přepadnou a zmírnit je. Především snížit jejich četnost a oslabit jejich intenzitu.
Bylo by skvělé a hodně nápomocné pro vás, když si budete na začítku dělat poznámky, kdy a při jaké příležitosti se vám návaly horka objevily. Jednoduše tak identifikujete spuštěče návalů horka. Stačí si do poznámek vždy poznačit pár důležitých odpovědí na následující otázky.
Ptejte se sama sebe :
- Kde jsem zrovna byla? Bylo to teplé prostředí? Byl tam nějaký zdroj tepla?
- V kterou hodinu se návaly objevily?
- Jak silné návaly horka byly?
- Jak dlouho návaly horka trvaly?
- Co jste jedly a pily?
- Když se návaly objevily, tak v jakém citovém rozpoložení jste byla?
Najít vaše konkrétní spouštěče, vyhýbat se jim je účinná cesta k omezení intenzity návalů horka. Samozejmě tím neupravíte samotný důvod – hormonální nerovnováhu, ale přírodní cestou omezíte tento nepříjemný příznak.
Změna životního stylu a přípravky na návaly horka
Bylo by to skvělé, kdybychom dokázaly se v každodenním shonu vyhnout všemu, co nám návaly horka spouští, ale tak snadné to není. Ale pokud to propojíme s určitým životním stylem, který je k návalům horka šetrný a potlačuje je, tak máme na půl vyhráno.
- Zvýšit příjem vitamínu B a E
- Cvičení – jóga, meditace, taichi…
- Zvýšit příjem bílkovin
- Zavést přírodní léky a bylinky na menopauzu
Velmi důležitá a cenná rada je, že s různými změnami v životním stylu by člověk měl začít pozvolna. Udělejte si seznam životních změn vzestupně podle náročnosti. To znamená, seřaďte si ty změny od nejjednodušších po nejsložitější a začněte pozvolna těma nahoře v seznamu. Tou náročností je myšleno, jak náročné jsou konkrétně pro vás.
Tohle je všeobecná rada, ale je skvěle použitelná i zde, v boji proti návalům horka. Například cvičením jakýkoliv druh pohybu. Je dost žen, které neměly návyk na pravidelné cvičení a je samozřejmostí, že v tomto kritickém životním období ze dne na den nezačne cvičit ve velkých dávkách. Vyberte si cvičení, které je pro vás nejvhodnější a zkuste si postupně získat návyk na pravidelné cvičení, pohyb.
Chirurgie a hormonální substituční terapie v poslední řadě
Hormonální substituční terapie či léky nabízejí také úlevu a pomoc od návalů . Je třeba zvážit případné vedlejší účinky. Určitě je vhodnější vyzkoušet nejdříve přírodní cestu a až potom se vrhnout na léky či hormonální substituční terapii. Této oblasti se budeme věnovat v příštích článcích.
Trackbacks/Pingbacks