Noční pocení u žen
Noční pocení u žen se začíná objevovat 2 -10 let před menopauzou ve fázi, kterou nazýváme perimenopauza. Je to jeden z mála příznaků menopauzy, který zasáhne tak početnou skupinu žen. Uvádí se, že noční pocení trápí až 75% žen. Je to opravdu velmi rozšířený příznak menopauzy, ale není nemožné se ho zbavit.
Noční pocení u žen má souvislost s dalším příznakem menopauzy a to jsou – návaly horka. Noční pocení můžete zažít v širokém spektru intenzity. Nepříjemné už to opravdu začíná být ve chvíli, kdy vám tento příznak zasahuje do denního života, např. důsledkem je nedostatečný spánek. Ono je to vlastně dost nespravedlivé. Ve dne si odbudete návaly horka a v noci vás ještě čeká noční pocení. Ráno jste nevyspalá, máte jít do práce či řešit jiné povinnosti a zase se objeví ty nepříjemné návaly horka, jste podrážděná, zažíváte stres, který může přerůst až ve vyčerpání.
Nepravidelný spánek se může prohloubit až do spánkové poruchy. Je to začarovaný kruh. Né vždy má žena oba tyto příznaky (návaly horka a noční pocení), nebo alespoň oba zároveň, ale na druhou stranu to není něco výjimečného a může se vám to přihodit.
Jakou podobu má noční pocení u žen?
Noční pocení u žen má několik podob. Může vám být nevolno. Ale né nevolno od žaludku, ale spíše pociťujete takovou slabost, je vám na omdlení. Dalším příznakem nočního pocení je také nepravidelný srdeční tep. Jinou podobu má noční pocení, kdy zažíváte zimnici, která ovládne celé vaše tělo. Časté jsou bolesti hlavy. Ale tím nejčastějším příznakem nočního pocení u žen jsou určitě návaly horka, pocity náhlého a silného tepla.
Jak noční pocení vypadá?
- Náhlé a silné teplo
- Nevolnost
- Nepravidelný srdeční tep
- Návaly horka
- Zimnice
- Bolesti hlavy
Jaké má noční pocení důsledky?
- Nespavost
- Poruchy spánku
- Obtíže se soustředěním
- Vyčerpání
- Podrážděnost
- Stres
Noční pocení u žen a jeho příčiny
Tělo člověka je uzpůsobené tak, že se při přehřátí samo reguluje právě pocením, aby vnitřní teplota byla stabilní. Pokud se ale nadměrně potíme, ať už ve dne nebo v noci, tak nám tělo dává informaci, že není něco v pořadku.
Noční pocení může mít i jinou příčinu, než je menopauza
Ještě než se budu soustředit na noční pocení u žen spojené s menopauzou, tak je třeba zmínit i jiné příčiny. Pocení mohou způsobovat záněty v našem těle. Některé léky mají pocení za vedlejší účinky. Hypoglykemie je častým důvodem nočního pocení. Mezi dalšími spouštěči pocení může být závažná nemoc jako je rakovina, různé neurologické nemoci nebo banální nadměrná konzumace kávy a alkoholu. Velmi časté noční pocení způsobují úzkosti, stres a taky sny.
Noční pocení u žen spojené s menopauzou
Výzkumem bylo prokázáno, že noční pocení u žen se objevuje především v období před zánikem menstruačního cyklu.
I za tímto symptomem menopauzy je samozřejmě hormonální nerovnováha. Snižení estrogenu dá informaci části mozku hypothalamu, který má za úkol regulovat tělesnou teplotu a důsledek toho je pocení. Ale my samy často svou činností jdeme nočnímu pocení naproti. Například tím, že místnost ve které spíme, tak je nevyvětraná, teplá. Před spaním vyvětrejte a udržujte ložnici chladnější než obývací místnost.
V posteli nepoužívejte teplé lůžkoviny a povlečení vyrobené z umělých materiálu. Velmi je doporučováno saténové povlečení, které chladí.
Před spaním se vyhýbejte teplé vaně, teplým nápojům, polévkám, sauně či vířivce.
Návaly horka vám někdy může způsobit i blízkost partnera, který vás svým tělem bude zahřívat. Tím samozejmě nemyslím, že byste se měla přestěhovat do jiné místnosti na noc, jen je si teba uvědomit i takové maličkosti.
Vyvarujte se kořeněným jídlům či alkoholu před spaním. Uvědomte si, že častým vedlejším účinkem tablet na hubnutí je právě pocení.
Spouštěč nočního pocení u žen
- okolí – teplá deka
- blízkost partnera, který nám předává teplo
- teplota v pokoji
- počasí
- sauna, teplá vana
- kořeněné jídlo
- alkohol
- léky na hubnutí
Jak se zbavit nočního pocení ?
Léčba tohoto příznaku není opravdu lehká. Mějte trpělivost, chce to čas ,než vysledujete, co má vliv na vaše noční pocení.
Veďte si poznámky, o tom kdy se vám noční pocení objevilo, po jakém jídle, spací podmínky. Zapište si, co jste dělala před spaním.
Říkate si, jak změna životního stylu zastaví noční pocení? Neodbourá noční pocení samotné, ale spouštěče, které vám noční pocení spustí.
Odpusťte si teplé či dokonce kořeněné jídlo před spaním. Omezte konzumaci alkoholu na večer.
Spěte v lehkých prodyšných materiálech.
To je pár všeobecných rad a je velmi pravděpodobné, že na vás může mít vliv úplně něco jiného, co noční pocení u žen spouští. Buďte velmi vnímavé a přemýšlejte o svých návycích či naopak změnách před tím, než se noční pocení spustí.
Co působí příznivě proti nočnímu pocení?
Je dokázáno, že sója působí příznivě v boji s nočním pocením u žen. Sója totiž obsahuje látky, které jsou podobné estrogenu.
Ani tady nezapomenu připomenou, že byste měli změnit návyky ve stravování, pokud samy uznáte, že zdravé jídlo není vaše silná stránka.
Nastudujte si nějaké dýchací metody. Určitě se k nim ještě vrátím. Dýchání dělá s naším tělem divy.
Nezapomeňte bylinky na menopauzu užívat. Bylinky dokáží divy.
A samozřejmě nezapomeňte na:
- vitamín E a B
- vápník
- hořčík
- sóju
- olivový olej
- dostatek vody – je to docela překvapivé, ale opravdu je hodně účinné pít dostatek tekutin. A co to je dostatek? Mělo by to být 2,2l vody. Ale i zde platí: poslouchejte své tělo. Především píjte průběžně během dne.
A ještě taková zajímavost. Stejně jako u návalů jsem psala, že roli hraje z jakého kontinentu žena pochází, tak stejně tak to platí u nočního pocení. Rozdíl ve stravě jednotlivých kultur je obrovský a tento životní styl velmi ovlivňuje naše zdraví a náš život. Je známo, že ženy z Japonska netrpí žádnými těmito příznaky ,protože jejich strava během života obsahuje látky, které jsou k období menopauzy milostivé. Je prokázáno, že jejich strava obsahuje fytoestrogeny, což jsou takové náhrady za ženské hormony.