Inkontinence moči a konkrétně stresová inkontinence

Inkontinence je bezesporu hodně nepříjemná věc pro každého člověka, kterého se týká. Samozřejmě to není pouze výsada žen v menopauze, může se to týkat každého z nás, ale častěji se objevuje u žen v období klimateria, než žen v mladším věku.

Nemějte nepříjemný pocit, že se to týká jen vás, nejste v tom samy. Je známo, že více než 40% menopauzálních žen trpí  inkontinencí. Je třeba zdůraznit, že její intenzita může být různá. Ale to nemění nic na věci, že je to třeba řešit včas a co nejdříve.

Možností jak inkontinenci řešit, léčit a zbavit se ji, je několik, ale mnohem důležitější je pochopit a porozumět tomu, proč a co jí způsobuje. Potom bude i pro vás snazší aplikovat jednotlivé možnosti léčby a vybrat si tu nejvíce vhodnou.

typy inkontinence moči

Existuje několik typů úniku moči. Je třeba je rozlišit, protože vzniká z jiných příčin a také se jinak léčí. Níže jsou popsány všechny druhy úniku moči a především se budeme věnovat té stresové inkontinenci, která se objevuje u žen v přechodu.

Stresová inkontinence
Urgentní inkontinence
Smíšená inkontinence
Inkontinence z přetékání

Inkontinence z přetékání

Typické pro tento druh úniku moči je časté a konstantní močení. Charakteristická je neschopnost úplně vyprázdnit močový měchýř a slabý proud moči. Moč odchází po kapkách a pomalu. Je to dáno poškozením vypuzovací funkce močového měchýře. Inkontinence z přetékání  se neváže k menopauze, ale je spojován s cukrovkou, roztroušenou sklerózou, poranění míchy a taký v souvislosti s prostatou.

Urgentní inkontinence

V tomto případě člověk cítí okamžitou potřebu močení, je to náhlé a urgentní. Proto ten název urgentní inkontinence. Dalším příznakem tohoto typu je velmi časté močení ve dne i v noci. Urgentní inkontinence není tím druhem inkontinence, který je spojován s menopauzou. Urgentní inkontinence může být způsobena močovou infekcí, poranění pánve, ale taky nemocemi jako Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc.

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence je ten druh inkontinence, který zajímá ženy v období přechodu. Stresová inkontinence souvisí s pánevním dnem, které je překvapivě pro některé ženy velká neznámá. Jednoduše řečeno, je to sval v pánevní oblasti, který nám drží močový měchýř, dělohu. Ve chvíli, kdy tyto svaly ochabují, tak dochází k inkontinenci. Určitě už v období po porodu přirozenou cestou by každá žena měla začít pánevní dno posilovat.

 V období menopauzy, kdy se snižuje hladina estrogenu nám pánevní dno slábne právě v důsledku malého množství tohoto hormonu.

 

Jak se stresová inkontinence projevuje?

Stresová inkontinence se může objevovat pozvolna, zvláště při kýchání, kašlání nebo smíchu, zvedání těžkých předmětů. Tento problém je velmi individuální a stejně tak míra intenzity.

Projevuje se náhlým, intenzivním nutkáním močit a bezprostředně na to dochází k úniku moči. Co se týče množství moči, tak je to opět individuální záležitost.

smíšená inkontinence

Smíšená inkontinence je kombinace stresové inkontinence a urgentní inkontinence.

 

Léčba

 Léčba je přizpůsobena podle míry intenzity. Zásadní léčbou je fyzioterapie, cvičení cviků, které slouží k posílení pánevního dna. Je třeba změnit nezdravý životní styl. Kofein a tabák je něco, co stresovou inkontinenci jen podporuje. Nadváha má také vysoký podíl na stresové inkontinenci a pokud ji trpíte, tak je potřeba váhu snížit. Léčba bývá zpravidla doplněna o užívání různých farmakologických doplňků.

Pro posílení pánevního dna jsou výborné Kegelovy cviky. Jednoduchou pomůckou jsou venušiny kuličky, kdy vlastně po zavedení a během chůze posilujete pánevní dno ve snaze kuličky udržet.

 

Přečtěte si další nepříjemné problémy spojené s menopauzou, jako je vaginální suchost, ztráta libida, noční pocení,